Достапни линкови

Напад врз цркви во Малезија


Најмалку 3 цркви се нападнати со запаливи бомби во Малезија денеска по ескалацијата на тензиите околу употребата на зборот Алах од страна на не муслиманите. Владата минатата година им забрани на не муслиманските публикации да го користат овој збор, но највисокиот суд во земјата ја поништи таа одлука минатата недела. Неколку муслимански организации за денеска закажаа улични протести а полицијата ја зголеми безбедноста пред црквите во Куала Лумпур.
XS
SM
MD
LG