Достапни линкови

Качински го покани Медведев на 65 години од Аушвиц


Полскиот претседател Лех Качински го покани неговиот руски колега Димитри Медведев да ја посети земјата на одбележувањето на 65 годишнината од затворањето на нацистичкиот логор во Аушвиц. Советската црвена армија го ослободи логорот на 27 јануари во 1945 година. Најмалку милион ипол евреи го загубија животот во Аушвиц.
XS
SM
MD
LG