Достапни линкови

Јануковиќ- ако бидам претседател Украина нема да оди во НАТО


Претседателскиот кандидат Виктор Јануковиќ изјави дека доколку победи на престојните избори на 17 јануари во Украина, земјата ќе ја држи подалеку од НАТО. Јануковиќ кој во 2004 година беше обвинет за корупција, соопшти дека под негово лидерство Украина нема да стане членка на НАТО или на колективниот безбедносен пакт, кој е создаден од Русија и неколку поранешни членки на Советскиот Сојуз. Тој смета дека многу од русите кои говорат на украински јазик се предмет на дискриминација, која ја води актулениот претседател Виктор Јушченко.
XS
SM
MD
LG