Достапни линкови

Тадиќ-сите балкански земји да станат дел од ЕУ


Српскиот претседател Борис Тадиќ при неговата посета на манастирот Високи Дечани во Косово соопшти дека сака не само Србија, во која спаѓа и Косово, туку сите балкански земји да станат што поскоро членки на ЕУ. Неговата посета предизвика протест на стотици Албанци, кои вчера го блокираа патот од селотот Дечани до манастирот. Косовските власти дозволија Тадиќ да го помине Божиќ во манастирот, под услов да се воздржи од политички изјави.
XS
SM
MD
LG