Достапни линкови

Поплави на границата меѓу Црна Гора и Албанија


Зголемениот водостој на Скадарско езеро и на реките Дрим и Бојана предизвикаа поплави во граничното подрачје меѓу Албанија и Црна Гора. Агенциите јавуваат дека поради топлото време и топењето на снегот акумулациите на Дрим биле преполнети по што албанските власти отвориле неколку прегради. Албанскиот премиер Сали Бериша веќе прогласи вонредна состојба, а се очекува ситуацијата да се влошува во наредниве два три дена.
XS
SM
MD
LG