Достапни линкови

Православните верници го слават Божиќ


Православните христијани во Македонија денеска го слават раѓањето на Исус Христос, Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Божиќ денеска го слават и православните верници во Србија, Црна гора, Русија, Египет, Сирија.
XS
SM
MD
LG