Достапни линкови

Шефот на иранската дипломатија во Ирак


Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки пристигна во Багдад со што ја почна дводневната посета на Ирак. Иранска државна телевизија јави дека Мотаки ќе разговара со иранските власти за соработката меѓу двете земји, но и за проблемите на нивната граница. Ирански војници од средината на минатиот месец се стационирани во близина на едно ирачко нафтено поле што предизвика протести на ирачаните во неколку градови, кои бараат од нивната влада да преземе акција.
XS
SM
MD
LG