Достапни линкови

ОН:Бунтовниците одговорни за цивилните жртви во Авганистан


Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, изјави дека бунтовниците се одговорни за смртта на 78 проценти од цивилните жртви во Авганистан. Тој изјавил дека воените команданти на меѓународните сили биле многу претпазливи и воделе грижа да се избегнуваат цивилни жртви. Бан Ки Мун зборувајќи на седницата на Советот за безбедност на ОН во Авганистан, рекол дека авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на меѓународната конференција која треба да се одржи во Лондон на 28 јануари , треба да ја претстави неговата програма за тоа како државата ќе ги преземе безбедносните прашања од меѓународните
сили во рок од пет години.
XS
SM
MD
LG