Достапни линкови

Православните христијани го слават Божиќ


Православните христијани денеска го прославуваат Божиќ, односна раѓањето на Исус Христос. Празникот во Македонија се одбележува во сите цркви и манастири, а дел од полиитичкиот врв најави присуство на божиќните литургии.
И Руската православна цркава го слави Божиќ. Рускиот патрихарх Кирил одржа божиќна миса за православните верници. Тоа за Кирил беше прва божиќна миса како патријарх. По службата рускиот претседател Дмитри Медведев на патријархот му подарил рачно напишан Нов Завет. Рускиот Премерот Владимир Путин пак божиќната миса ја следел во градот Кострома на бреговите на Волга. И Руската православна црка која го следи Јулијанскиот календар го слави Божиќ на 7 јануари.
XS
SM
MD
LG