Достапни линкови

Украина ја плати сметката за нафта на Русија


Украинската националната компанија за енергија Нафтогаз соопшти дека сметката за нафта за декември ја платила на време. Рускиот гигант Газпром претходно обајви дека Киев ќе има тешкотии околу плаќањето на нафтата до крајниот рок на 11 јануари. Украинскиот претседател Виктор Јушченко побарал од централната банка да им помогне на властите да го платат долгот на Русија за да не прекине снабувањето со нафта на земјата.
XS
SM
MD
LG