Достапни линкови

180 луѓе уапени по опозициските протести во Иран


Иранските власти изминативе денови уапсиле над 180 луѓе, меѓу кои има новинари, студенти, соработници на опозицискиот лидер Мир Хосеин Моусави и активисти за човекови права, како резултат на анти-владините протести во минатиот месец, соопшти денеска еден опозициски веб сајт. Во судирите на иранските безбедносни сили и опозициските демонстранти на 27 декември животот го загубија најмалку 8 луѓе.
XS
SM
MD
LG