Достапни линкови

Руски ТВ канал во Грузија


Денеска во Грузија е пуштен првиот телевизиски канал во земјата кој емитува програма на руски јазик. Телевизијата се финансира од државни пари. Критичарите се загрижени дека ваквиот потег, кој го подржа грузискиот претседател Микаил Саакашвили, ќе ги разгори тензиите меѓу Грузија и Русија кои во 2008 година имаа краток вооружен кофликт.
XS
SM
MD
LG