Достапни линкови

Кина не подржа иницијатива за построги казни за Иран


Кинескиот амбасадор во Обединетите нации Зханг Јесуи не го подржа предлогот за нови санкции за Иран поради контроверзната нуклеарна програма. За успех во дипломатските односи со Иран потребно е повеќе време, порача Јесуи. Реакцијата на кинескиот амбасадор следи откако американскиот државен секретар Хилари Клинтон започна дискусии со западните сојузници за поголеми притисоци и санкции за официјален Техеран.
XS
SM
MD
LG