Достапни линкови

Таџикистанскиот претседател бара нацијата да купува акции во Рогхун


Таџикистанскиот претседател Емомали Рамон побара од нацијата да купува акции во централата за енергија Рогхун. Таџикистан се бореше да обезбеди средства за централата, чија изградба почна пред три децении, но стопираше кога се распадна Советскиот сојуз. Поранешните лидери на Таџикистан бараа од граѓаните секој месец да донираат дел од нивните плати за централата, за која властите се надеваат дека ќе му стави крај на недостигот од електрична енергија во земјата.
XS
SM
MD
LG