Достапни линкови

Белорусија на преговори во Москва за снабдувањето со нафта


Белоруските официјални лица соопштија денеска дека нивна делегација отпатувала во Москва за да преговараа за снабдувањето со нафта, по спорот за цените меѓу двете земји на почетокот на месецов. Несогласувањата ја принудија Русија да се закани дека ќе го стопира снабдувањето со нафта во Белорусија, при што и други земји од Европа ќе останеа без нафта. Спорот околу центите за нафта меѓу двете земји во минатата година оставија без греење милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG