Достапни линкови

Нигерија бара САД да ги укине безбедносните мерки за патниците


Нигерија ќе бара од САД да ја тргнат од авионската листа на потецијални земји кои можат да извршат терористичи напади. Нигериското министерство за правда соопшти дека по жалбата САД ќе ја повлечат одлуката, бидејќи Нигерија не е терористичка земја и еден инцидент неможе да биде пресуден. Вашингтон во неделата објави нови безбедносни мерки за патниците од 14 земји кои летаат кон САД, по обидот на еден нигериец на Божиќ да изврши терористички напад на американски авион, кој леташе од Амстердам кон Детроит.
XS
SM
MD
LG