Достапни линкови

Додик-можен е референдум за независност на Република Српска


Премиерот на Република Српска, Милорад Додик соопшти денеска дека еден ден сигурно ќе се одржи референдум дали земјата да остане во склоп на Босна и Хереговина или да стане независна. Според Додик тоа не треба да биде спорно, но претходно треба да се донесе закон за референдум за да можат граѓаните да излезат на гласање. Законот за одржување на референдум би требало да се донесе во наредните шест месеци.

XS
SM
MD
LG