Достапни линкови

Грузија воведе телевизиски канал на руски јазик


Грузија денеска започна со емитувањето на телевизиски канал на руски јазик, кој според критичарите ќе ја зголеми тензијата со Русија, бидејќи односите меѓу двете земји сеуште не се стабилизирани по војната во минатата година. Телевизискиот канал кој е по инцијатива на грузискиот претседател Михаил Сакашвили и е финансиран од владата ќе се емитува во Грузија и во неколку земји, меѓу кои и Русија.

XS
SM
MD
LG