Достапни линкови

Во Дубаи ќе биде отворена највисоката зграда во светот


Денеска во Дубаи официјално ќд биде отворена најисоката зграда во светот. „Бурж Дубаи„ која е висока 800 метри со што го надминува претходниот светски рекорд за највисока зграда . Претходно рекордот го држеше зграда која е висока 508 метар и се наоѓа во Тајпеј во Тајван. Зградата во Дубаи се градеше 5 години, на неа работеа илјадници луѓе, многу од нив емигранти од Јужна Азија и се проценува дека вреди повеќе од 1,5 милијарди долари. Освен станови и апартмани, во зградата се наоѓа и хотел дизајниран од светски познатиот моден креатор Џорџо Армани
XS
SM
MD
LG