Достапни линкови

ОН-одбивањето на кабинетот на Карзаи политички неуспех


Шефот на мисијата на ОН во Авганистан, Каи Еиде соопшти денеска дека одлуката на парламентот да одбие 70 проценти од номинациите на претседателот Хамид Карзаи за неговиот нов кабинет е политички неуспех на земјата во тешко време. Според Еиде тоа ја отежнува работата на меѓународната заедница и Авганистан, кои се обидуваат да се фокусираат на спроведувањето на реформите во земјата.
XS
SM
MD
LG