Достапни линкови

Карзаи ќе мора да направи нов избор за неговиот кабинет


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ќе мора да направи нова листа на кандидати за неговиот кабинет, откако вчера парламентот одби 17 од 24 номинирани, бидејќи според законодавците тие се или некфалификувани за функцијата или имаат воено минато. Тие го одобрија министерот за одбрана, земјоделство, финасии, образование, култура, рударство и индустрија и за внатрешни работи. Сеуште не се знае кога Карзаи ќе ги објави новите номинации и кога парламентот повторно ќе гласа.
XS
SM
MD
LG