Достапни линкови

Саед Монтазери- убиство или затвор за Моусави ќе има последици за Иран


Саед Монтазери синот на починатиот десидент свештеник Хосеин Али Монтазери изјавил за германското списание Шпигел дека доколку иранските власти се обидат да го упасат или убијат лидерот на опозијата Мир Хосеин Моусави тоа ќе има катастрофални последици за земјата. Според него, убиството на внукот на Моусави за време на протестите е последното предупредување до опозицискиот лидер. Тој изразил надеж дека властите ќе покажат одговорност и готовност за компромис, кои се можни само доколку претседателот Махмуд Ахмадинеџад поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG