Достапни линкови

Турција и Саудиска Арабија се залагаат за мир на Блискиот Исток


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска се сретна со неговиот колега саудискиот принц Сауди Ал Фаисал да разговара за зајакнување на мировниот процес на Блискиот Исток. Давутоглу, кој е во тридневна посета на Ријад, соопшти дека и двете земји се залагаат за стабилност и безбедност на регионот. Тој утре ќе се сретне и со саудискиот крал Абдулах за да разговара за турската позиција во израелско-сириските мировни преговори.
XS
SM
MD
LG