Достапни линкови

Иран со предлог до Меѓународната заедница за ураниумот


Иранското министерство за надворешни работи му даде еден месец рок на Западот да ја прифати нивната понуда за размена на ураниум, но доколку одговорот биде негативен, Техеран предупреди дека ќе сам ќе произведе на нуклеарно гориво за постројката во Техеран. Иран минатиот месец го одби предлогот на ОН и на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија голем дел од збогатениот ураниум да им го предаде на Русија и Франција.
XS
SM
MD
LG