Достапни линкови

Техеран со ултиматум до Меѓународната заедница


Техеран предупреди дека ќе произведе нуклеарно гориво на своите реактори доколку не се постигне договор со Западот за испорачка на гориво до крајот на јануари.Министерот за надворешни работи Maночеир Мотаки денеска за државната телевизија изјави дека Западот мора да реши дали да ја прифати иранската контра понуда. Според Мотаки тоа е ирански ултиматум.
Иран го отфрли како крајот на 2009 договорот на ОН за збогатување на ураниумот за нуклеарно гориво со кој ке се намалеше способноста на Иран да направи нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG