Достапни линкови

Бројот на жртви во Ирак намален


Околу 2.800 луѓе се убиени во Ирак во 2009 година, што е најмалку од 2003 година, односно од почетокот на американската инвазија на земјата, објавија ирачките власти.Во 2009 загинале 150 американци. Тоа е исто така многу помалку од 2008 кога загинаа 340 лица или од 2007 кога загинаа 904 лица
XS
SM
MD
LG