Достапни линкови

Нови воени и цивилни жртви во Авганистан


Странските сили и цивилите во Авганистан претрпеа тешки загуби во последните дваесет и четири часа. Четири канадски војници и еден канадски новинар загинаа во бомбашки напад во провинцијата Кандахар. Претходно, осум американски цивили беа убиени кога бомбаш-самоубиец активирал експлозивна направа поставена во неговиот елек во воена база во провинцијата Хост. ЦИА не ги коментираше извештаите дека меѓу загинатите има нејзини агенти. За експлозијата во Хост одговорноста ја превзедоа талибанците.
XS
SM
MD
LG