Достапни линкови

Лукашенко-Белорусија ќе гради нуклеарна централа


Белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти денеска дека земјата планира да изгради нуклерна централа за да не зависи целосно од увозот на енергија од Русија и Европската Унија. Новата нуклеарна централа според Лукашенко сама ќе произведува енергија за добра цена. Таа ќе биде изградена во западниот дел близу границата со Полска, а конечната одлука ќе биде донесена во блиска иднина.
XS
SM
MD
LG