Достапни линкови

Казакстан негира дека има договор со Иран за ураниум


Казакстан ги демантираше тврдењата дека се договорил со Иран да го снабди со чиста ураниумска руда за развој на нивната нуклеарна програма. Казакстанското министерство за надворешни работи објави дека тие ги негираат обвинувањата на некои медиуми дека се договарале со Иран за извоз на ураниум. Претходно потпаролот на министерството соопшти дека сите активности на земјата се во согласност со Меѓународната Агенција за Атомска Енергија.
XS
SM
MD
LG