Достапни линкови

Бугарија ќе испрати 30 војници во Авганистан


Бугарските власти соопштија дека ќе испратат уште 30 војници во Авганистан на почетокот на идната година. Според властите војниците ќе и се придружат на бугарската единица, која го обезбедува аеродромот во јужниот авганистански град Кандахар. Бугарија во моментов има 497 војници во земјата и уште 270 стационирани на аеродромот во Кандахар. Министерството за одбрана соопшти и дека можеби ќе бидат испратени дополнителни 70 војници во Авганистан до крајот на 2010 година.
XS
SM
MD
LG