Достапни линкови

Русија можеби ќе прати експедиција на астероид


Шефот на руската вселенска агенција, Анатоли Преминов соопшти дека размислува да испрати експедиција на еден астероид за да се спречи можноста тој да се судри со земјата во 2036 година. Агенцијата можеби ќе изгради ново летало со кое ќе се промени патот на асероидот Апопхис, чиј пречник е околу 350 метри. Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека веројатноста астероидот да се судри со земјата во 2036 е околу 1 на 250 000.
XS
SM
MD
LG