Достапни линкови

Пилај шокирана од насилството на опозициските протести во Иран


Високиот комесар за човекови права на ОН, Нави Пилај соопшти дека е шокирана од смртта, повредите и апсењата на луѓето за време на опозициските протести во Иран во неделата. Според неа настанот сведочи за претераната употреба на сила од страна на безбедносните сили во земјата. Најмалку 8 луѓе го загубија животот во судирите меѓу демонстрантите и безбедносните сили.
XS
SM
MD
LG