Достапни линкови

Иран негира дека купува ураниум од Казакстан


Иран ги негираше податоците на разузнавачките служби дека планира да увезе 1350 тони чиста ураниумска руда од Казакстан, што би претставувало кршење на санкциите на Советот за безбедност при Обединетите Нации. Тие нивниот извештај го окрактеризираа како неоснован и фалсификат. Претходно Казакстанското министерство за надворешни работи соопшти дека сите активности на земјата во врска со ураниумот се во согласност со Меѓународната агенција за Атомска Енергија.
XS
SM
MD
LG