Достапни линкови

Иран - најопасно место за новинарите во 2009-та


Според меѓународната организација Репортери без граници, најопасен настан за новинарско известување во 2009-та година беа претседателските избори во Иран. Јунските избори во Иран и потоа протестите на опозицијата, предизвикаа бран на репресии против медиумите, се вели во извештајот. Репортери без граници додаваат и дека новинарите и борците за човекови права во рускиот северен Кавказ, поминаа низ многу тешка и застрашувачка година.
XS
SM
MD
LG