Достапни линкови

Марш во чест на загинатите во бомбашките напади во Пакистан


Неколку илјади луѓе денеска излегоа на марш низ улиците на градот Карачи, ден по бомбашките напади во Пакистан во кои животот го загубија најмалку 40 луѓе. Луѓето извикувале слогани против власта и екстремистичките групи. Цел на нападите беа шиитските свештеници во центарот на градот, кои го одбележуваа празникот Ашура-верски ритуал во чест на внукот на пророкот Мухамед.
XS
SM
MD
LG