Достапни линкови

Иран го обвини Западот дека ги поддржал опозициските протести


Иран ги обвини Западните земји дека ги поддржале анти-владините протести во Техеран во кои животот го загубија најмалку 8 луѓе. Западните земји упатија критики поради употребата на сила против демонстрантите и негираа дека биле вмешани во протестите. Иранските власти денеска ја уапсиле и сестрата на нобеловка Ширин Ебади, која изјави дека таа не учествувала во протестите по претседателските избори во јуни.
XS
SM
MD
LG