Достапни линкови

Србија: оставка на Љаиќ поради Младиќ


Координаторот на акциониот тим за соработка на Србија со Хашкиот трибунал Расим Љаиќ најави дека денеска ќе поднесе оставка на таа функција. Тој наведе дека тоа ќе го сторел, бидејќи ветил оти Ратко Младиќ до крајот на годинава ќе се најде пред Трибуналот. Според неговите зборови, оставката било чин на лична одговорност, а не реакција на она што било направено или не во откривањето на Младиќ.
XS
SM
MD
LG