Достапни линкови

Милошоски- отпочнување на преговори со ЕУ се приоритет за 2010


Отворањето на преговорите со ЕУ ќе биде врвен приоритет на надворешната политика на Македонија во претстојната 2010 година, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика. Министерот изјави и дека министерството работи со несмалена динамика за вклучување на земјата во НАТО. Во однос на Грција , Милошоски рече дека Владата останува на својот конзистентен став за активно и конструктивно учество во разговорите за името преку јакнење на билатералните односи врз принципите на соработка, доверба и заемно почитување без уцени и условувања во решавањето на отворените прашања.
XS
SM
MD
LG