Достапни линкови

Македонија нема да ја повлече тужбата против Грција во Хаг


Македонија нема намера да ја повлече тужбата против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг за кршење на Времената спогодба од 1995 година, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Македонија покрена тужба против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг поради нарушување на Времената спогодба со грчкото вето на македонската интеграција на НАТО, на самитот во Букурешт. Своите аргумемти и докази Македонија ги достави во судот во јули годинава, а до 20 јануари тоа треба да го направи и Грција по што се очекува да почне судскиот процес.
XS
SM
MD
LG