Достапни линкови

САД се противат на изградбата на изрелски населби во источен Ерусалим


Од Белата куќа соопштиле дека Соединетите Држави се противат на изградбата на нови станови од страна на Израел во источниот дел на Ерусалим. Претходно , Израел одобри изградба на речиси 700 нови станови во источен Ерусалим, потег кој според меѓународното право се смета за нелегален. Палестинците го сметаат источен Ерусалим за нивна територија и се надеваат дека тоа ќе биде нивната идна држава. Изградбата на становите ги запре обидите да се продолжат мировните разговори. Израел го присвои источен Ерусалим во 1967 година
XS
SM
MD
LG