Достапни линкови

Нема да има прекин на испораката на руски гас за Европа


Украина и Русија реешија дека нема да има прекин во снабдувањето со гас за Источна Европа, во текот на Новогодишните празници. Русија претходно предупреди на можно нарушување на испораката на нафта за Словачка, Чешка и Унгарија, затоа што украинската државна компанија за гас, бара повисока тарифа за транзит на гасот и повеќе пари за одржување на мрежата.
XS
SM
MD
LG