Достапни линкови

Хамас ќе разговара за смена на затвореници со Израел


Официјални претставници на Хамас од Газа и од Сирија ќе се сретнат денеска во Дамаск за да разговараат за предлогот на Израел за разменување на затвореници. Египет и Германија посредуваат во преговорите меѓу Израел и Хамас, според кои исламистичка група, одговорна за појасот Газа, ќе ослободи заробен израелски војник, а Израел ќе ослободи околу 1.000 од вкупно 11.000 Палестинци кои се наоѓаат во изралските затвори.
XS
SM
MD
LG