Достапни линкови

Судири на полицијата и Курдите во Турција


Во судири на турската полиција и Курдите во југоисточниот дел на земјата и во Истамбул најмалку 10 лица се повредени, меѓу кои и двајца полицајци. Курдите протестираат против одлуката на уставниот суд кој и забрани на единствената прокурдска партија во парламентот да се занимава со политика. Полицијата уапсила и некои од демонстрантите.

XS
SM
MD
LG