Достапни линкови

3 земји можеби ќе останат без гас поради Украина


Русија соопшти денеска дека можеби ќе ја прекине испораката на гас до три земји од Европската Унија, поради спорот за цените за гасот со Украина. Словачката влада го цитирала писмото од Европската Комисија во кое се вели дека Русија можеби ќе ја прекине испораката на гас до Словачка, Унгарија и Чешка. Спорот за цените меѓу Русија и Украина пред една година остави милиони европски граѓани без греење во зима.
XS
SM
MD
LG