Достапни линкови

Убиен новинар во Казакстан


Казакстанската полиција соопшти дека еден новинар која работел за независен интернет портал од Централна Азија бил убиен во Алмати од непознат напаѓач. Телото на Сајат Шулембајев е пронајдено во станот каде што живеел, а притоа бил убиен и неговиот сопственик. Убиството на новинарот не е поврзано со неговата работа според сопственикот на веб порталот Михаил Пак. Пред два дена беше убиен и еден опозициски новинар во истиот град.

XS
SM
MD
LG