Достапни линкови

Меркел-насилството на иранските безбедносни сили е неприфатливо


Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти дека смртта на демонстрантите во Иран е признание за неприфатливите акции на безбедносните сили од земјата. Таа го повика Техеран да се држи до обврските кои ги има под покровителство на ОН во однос на правото на слобода на изразување на граѓаните. Вчера САД, Италија и Франција ги осудија судирите меѓу безбедносни сили и опозициските приврзаници во кои 8 луѓе го загубија животот.
XS
SM
MD
LG