Достапни линкови

САД - врски меѓу Ал Каеда и божиќниот напад на авион?


Соединетите Држави ги истражуваат потенцијалните врски меѓу Ал Каеда и обидот за напад со бомба во патнички авион, но засега според официјални претставници, нема докази за поголем терористички заговор. Се истражува дали осомничениот, Умар Фароук Абдулмуталаб, имал врски со оперативци на Ал-Каеда во Јемен. 23-годишниот Нигерија, како што е познато, е обвинет за обид да го разнесе авионот на Норт вест со 290 патници и членови на екипажот кој на 25 Декември полета од Детроит кон Амстердам.
XS
SM
MD
LG