Достапни линкови

Наполитано-обидот за напад на авионот не е дел од голема завера


Американскиот секретар за безбедност Џенет Наполитано соопшти денеска дека не постојат индикации дека обидот на Фарук Абдуламуталаб да изврши терористички напад на авионот кој леташе од Амстердам кон Детроит во петокот е дел од поголема завера. Таа смета дека е неприкладно да се шпекулира дали 23 годишниот нигериец имал врски со Ал Каеда. Обвинетиот беше совладан од патниците и екипажот пред да ја активира експлозивната направа во авионот.
XS
SM
MD
LG