Достапни линкови

Во Авганистан без инциденти на шиитскиот верски ритуал


Во Авганистан досега не се пријавени инциденти за време на одбележувањето на празникот Ашура низ градовите во земјата. Во Кабул каде се наоѓа главната шиитска џамија околу 6000 шиитски свештеници пристигнале за церемонијата, при која тие се удираат со ланци и се сечат со ножеви по телото за да му одадат почит на Имам Хусеин внукот на пророкот Мухамед. На сличен начин се одбележа денот и во шиитските џамии во Херат, Мазар Шариф и во покраината Бамџан.
XS
SM
MD
LG