Достапни линкови

Јужна Кореја потпиша договор за изградба на нуклеарни постројки


Јужна Кореја потпиша договор со Соединетите Арапски Емирати во земјата да изгради и потоа да раководи со 4 нуклеарни постројки. Јужна Кореја ќе ја извезува нуклеарната енергија, а за реализација на проектот ќе добие 40 милиони долари. Нивната понуда според официјалните лица од Соединетите Арапски Емирати била подобра од понудата на Франција и на Америка-Јапонија, бидејќи имала подобри безбедносни стандарди.
XS
SM
MD
LG